(solution) Rice Company has a unit selling price of $650, variable costs per

(solution) Rice Company has a unit selling price of $650, variable costs per

Rice Company has a unit selling price of $650, variable costs per unit of $450, and fixed costs of $319,700 Compute the break-even point in units using (a) the mathematical equation and (b) unit contribution margin. 

Rice Company has a unit selling price of $650, variable costs per unit of $450, and fixed costs of $319,700 Comp CM
$
200.00
Fixed costs $ 319,700.00
Beven uits
1598.5
B even sales $ 1,039,025.00…